Już od przyszłego roku każdy przedsiębiorca będzie zobowiązany do posiadania aktywnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jak to wyglądało dotychczas? Obecnie ustawowo taki obowiązek mieli jedynie płatnicy składek rozliczających składki za więcej niż pięć osób. Od stycznia nie będzie miało znaczenia czy przedsiębiorca ma zamiar zatrudniać pracowników – wszyscy płatnicy składek będą zobowiązani do założenia profilu na PUE.

Płatnicy, którzy nie posiadają profilu na PUE, są zobowiązani do jego założenia do dnia 30 grudnia 2022 r. W przypadku, gdy przedsiębiorca nie wywiąże się z tego obowiązku, ZUS założy profil w jego imieniu najpóźniej 31 stycznia 2023 roku. Im szybciej pracodawca podejmie się założenia profilu, tym więcej czasu będzie miał na zapoznanie się z jego funkcjonowaniem.

Profil na platformie można założyć samodzielnie przez internet w kilku prostych krokach: należy wejść na stronę  www.zus.pl i w nagłówku kliknąć  „Zarejestruj w PUE”, a następnie stosować się do instrukcji wyświetlanych na ekranie lub osobiście w placówce ZUS.

Zgodnie z najnowszymi przepisami wszyscy przedsiębiorcy powinni posiadać aktywny profil który umożliwi Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych komunikację z daną firmą. Konto na PUE ZUS daje przedsiębiorcy możliwość szybkiego przesyłania elektronicznych dokumentów do ZUS, co skraca czas oczekiwania na np.świadczenia ale również odbieranie korespondencji z Zakładu. Profil umożliwia również uzyskanie natychmiastowego dostępu do informacji na temat zwolnień chorobowych osób zatrudnionych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *