AGDO Biuro Rachunkowe

PYTANIE

Czy usługi światłoterapii należy zaklasyfikować do PKD 96.02.Z “Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne”?

ODPOWIEDŹ

Moim zdaniem tego typu usługi należałoby zakwalifikować raczej do działalności paramedycznej objętej grupowaniem PKD 86.90.D.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 40 ustawy z 29.06.1995 r. o statystyce publicznej (Dz.U. z 2021 r. poz. 955), Prezes GUS, w porozumieniu z właściwymi naczelnymi organami administracji państwowej, opracowuje podstawowe do określenia przebiegu i opisu procesów gospodarczych i społecznych standardowe klasyfikacje i nomenklatury, wzajemne relacje między nimi oraz ich interpretacje. Stosuje się je w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej. Standardowe klasyfikacje i nomenklatury, o których tu mowa, wprowadza Rada Ministrów w drodze rozporządzenia, czyli w tym przypadku rozporządzenie Rady Ministrów z 24.12.2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz.U. z 2007 r. poz. 1885).

Grupowaniem PKD 96.02.Z objęto “Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne”. Podklasa ta obejmuje:

1) mycie, obcinanie i układanie, czesanie, suszenie, farbowanie, prostowanie włosów, wykonywanie trwałej ondulacji oraz podobne czynności świadczone dla mężczyzn i kobiet;

2) golenie i przycinanie brody;

3) masaż twarzy, manicure i pedicure, robienie makijażu itp.;

4 pozostałe zabiegi kosmetyczne, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Natomiast podklasa ta nie obejmuje:

1) produkcji peruk, sklasyfikowanej w PKD 32.99.Z;

2) działalności salonów tatuażu i piercingu, sklasyfikowanej w PKD 96.09.Z.

Dla usług światłoterapii właściwsza wydaje się klasyfikacja PKD 86.90.D “Działalność paramedyczna”. Podklasa ta obejmuje działalność paramedyczną prowadzoną w takich dziedzinach jak: irydologia, homeopatia, akupunktura, akupresura itp.

Działalność ta może być prowadzona:

1) w placówkach medycznych, takich jak: przychodnie ogólne, specjalistyczne placówki medyczne inne niż szpitale, prywatne gabinety oraz w domu pacjenta;

2) także w obiektach zapewniających zakwaterowanie, ale innych niż szpitale.

Skoro w tym przypadku mówi się o “leczeniu światłem”, to moim zdaniem bardziej to pasuje to tego grupowania.