AGDO Biuro Rachunkowe

Zakładam firmę

Pierwsze kroki związane z własną firmą

Wiele osób przed podjęciem decyzji o własnej firmie powstrzymuje brak odpowiedniego doświadczenia i podstawowej wiedzy o jej prowadzeniu. Najbardziej odstraszające są jednak formalności i dokumenty z jakimi trzeba się uporać by stać się przedsiębiorcą. Zawsze na pierwszym spotkaniu, gdzie rozmawiamy o dostarczaniu niezbędnych dokumentów przyszli przedsiębiorcy słyszą od nas słowa „tylko pierwszy miesiąc jest naprawdę trudny, a już kolejne stają się pewną rutyną”  Jak się okazuje z praktycznego punktu widzenia założenie i poprowadzenie firmy jest dużo prostsze niż się wydawało na początku 🙂 .

Zacznijmy tu od najprostszej formy, którą zazwyczaj podatnicy prowadzą sami , czyli działalności nierejestrowej. Można skorzystać z tej uproszczonej formy o ile miesięczne przychody z działalności nie przekraczają połowy minimalnego wynagrodzenia (np. w 2021 jest to kwota 1400 a w 2022 roku to kwota 1505 zł) oraz podatnik w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywał działalności gospodarczej. Rozliczenie tej działalności następuje dopiero po zakończonym roku podatkowym w zeznaniu rocznym .

Nasi klienci realizują więc kampanię promocyjną otwieranej firmy, podczas gdy my zajmujemy się formalnościami. Jesteśmy z Wami jeszcze przed podjęciem działalności gospodarczej a Wasz rozwój daje nam niespotykaną nigdzie indziej satysfakcję.

Osoba fizyczna może prowadzić działalność jako osoba fizyczna , bądź jako wspólnik spółki : cywilnej, partnerskiej, jawnej komandytowej czy zoo. Tak w skróci , spółki różni między sobą ich osobowość prawna, organ rejestrowy , gdzie dana spółka jest uwidoczniona oraz odpowiedzialność za jej prowadzenie

Tu najprostszym i najczęstszym wariantem jest jednoosobowa działalność gospodarcza .

Aby zostać przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą należy złożyć wniosek i zarejestrować się w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. Od lat funkcjonuje rejestracja na zasadzie „jednego okienka” czyli zakładając działalność jednocześnie zgłaszamy ją do Urzędu Skarbowego, wnosimy o nadanie numeru REGON i zgłaszamy nową firmę w ZUS. Wniosek można złożyć w każdym urzędzie gminy (a nie tylko tym odpowiednim ze względu na miejsce zameldowania), a nawet przez Internet. 

Jak wygląda wniosek?

Zaznaczamy na nim głównie dane osobowe – adres zamieszkania, zameldowania, prowadzenia działalności, dane firmy to czym się firma będzie zajmowała oraz wskazujemy wybraną formę opodatkowania podatkiem dochodowym. Jeśli przyszły przedsiębiorca nigdy wcześniej nie miał nadanego nr NIP złożenie wniosku w CEDIG będzie tożsame z wnioskiem o jego nadanie.

Z praktycznego punktu możemy jedynie wspomnieć , że o ile forma opodatkowania, czy zadeklarowanie czym się firma będzie zajmować z pomocą doradcy podatkowego jest prostą sprawą, o tyle wybór nazwy firmy często rodzi prawdziwy problem ;). Założenie firmy następuje tego samego dnia, lub odpowiedniego wybranego dnia w przyszłości. Wypełniony wniosek można elektronicznie wysłać podpisując podpisem elektronicznym , można go wydrukować i zanieść do urzędu, gdzie urzędnik zweryfikuje naszą tożsamość i zaakceptuje go w systemie bądź można go wydrukować, wypełnić ręcznie i dostarczyć do urzędu .

Zarejestrowanie formularza CEIDG-1 w systemie nie załatwia jednak sprawy w zakresie podatku VAT, podatnik musi dostarczyć VAT-R do Urzędu Skarbowego. Czasami jest też konieczne doprecyzowanie z jakimi składkami przedsiębiorca ma być zgłoszony do ZUS, tak się dzieje gdy  wraz z drukiem CEIDG nie był złożony druk ZUS ZUA lub ZZA (należy go złożyć w terminie do siedmiu dni od założenia firmy)

Nowy przedsiębiorca decydujący się na jednoosobową działalność gospodarczą, może skorzystać z ulg z tytułu składek ZUS – może przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia firmy opłacać składki ZUS w niższej wysokości. 

Bardzo pomocny przewodnik jak założyć firmę krok po kroku znajdziemy na stronie urzędowej: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00120 

Gdybyście chcieli sobie Państwo ułatwić zadanie polecam spotkanie w biurze, proszę  przygotować numer NIP (jeśli już był kiedyś nadany) i nazwę firmy, resztę proszę zostawić nam .

Promocja dla nowych klientów

Skontaktuj się z nami i zyskaj dodatkowy miesiąc rabatu na nasze usługi!